Chusta furoshiki kule – rybki i drobne sakury (54 x 54 cm)
45,00 zł z VAT
Bawełniana chusta furoshiki wykonana z bawełny świetnie nadaje się do pakowania np.. drugiego śniadania, pudełka obento lub butelek napojów. Można w nią też zapakować niewielki prezent. Wzór : kule ze złotymi rybkami i drobnymi kwiatami sakury. Rozmiar 54 x 54 cm (+/- 0,5 cm). Czytaj pełen opis.
1 w magazynie
Opis
Bawełniana chusta furoshiki kule ze złotymi rybkami i małymi sakurami. Wykonana z bawełny, świetnie nadaje się do zapakowania prezentu lub drugiego śniadania.
Furoshiki (wym. furośki) to kwadratowa chusta, która przeżywa obecnie kolejny okres popularności w Japonii. W ostatnich latach chusta furoshiki przeżywa renesans. W dobie budzącej się powszechnie świadomości ekologicznej chusty stały się wielofunkcyjnym gadżetem Japończyków, którzy kierują się nadrzędna zasadą : „mottainai” (szkoda zmarnować, wyrzucić). Z furoshiki można w kilka sekund zrobić worek, torbę, plecak czy też efektownie owinąć i zabezpieczyć przedmioty o wszelkich kształtach. To, czego nie da się zapakować w papier, można owinąć w chustę.
Furoshiki ma długą historię. Już w VIII wieku używano w Japonii charakterystycznego ozdobnego materiału do owijania i przechowywania cennych przedmiotów. Z czasem Japończycy zaczęli wykorzystywać furoshiki nie tylko do opakowywania, ale także do przenoszenia bagażu. Dzięki niezwykle prostym ale skutecznym metodom wiązania chust rozwinęli oni techniki tworzenia z kwadratowego kawałka materiału wymyślnych węzełków i tobołków. Zapakowawszy dobytek w wielkie chusty Japończycy wyruszali w dalekie piesze podróże bądź też przeprowadzali się do nowych domów. Z biegiem lat sztuka eleganckiego i ozdobnego pakowania podarunków zwyciężyła z czysto użytkowym przeznaczeniem furoshiki.
Symbole i ich znaczenie
Kule i wianki kwiatów, zarówno jednego gatunku jak i różnorodnych roślin, symbolizują niczym nie ograniczony rozwój. Koło i kula w kulturze japońskiej nie ma początku i nie ma końca, symbolizuje jedność i wieczność. Dodatkowo słowo en okrągły brzmi tak samo jak związek, relacja, dlatego wszystko co koliste symbolizuje dobre relacje z innymi oraz szczęśliwe małżeństwo.
Złote rybki w Tybecie oznaczają amulet na szczęście, który jednocześnie odpycha zło. Z Chin dotarło do Japonii przekonanie, że złote rybki posiadali tylko ludzie bogaci, czyli ci, którzy mieli pieniędzy tak dużo, że im zostawały w nadmiarze. Słowo to było bardzo podobne do wyrażenia „złota rybka”, dlatego przeniesiono na nie znaczenie bogactwa. Dodatkowo w feng shui czerwone rybki symbolizują przywoływanie szczęścia, zaś czarne – eliminowanie zła. W Japonii rybki te (raczej pomarańczowe i czerwone niż złote) pływające swobodnie w wodzie symbolizują wolność i szczęście. Ponieważ ryby składają wiele jaj, ich wizerunek oznacza także życzenie licznego potomstwa. Symbole złotych rybek często występują na materiałach letnich yukat, kojarząc się z upragnionym w tym okresie przyjemnym chłodem wody.
Obejrzyj film na naszym kanale YouTube – Zastosowanie chusty furoshiki
Polecam również książkę poświęcona zastosowaniu chusty furoshiki dostępną w naszym sklepie : Japoński węzełek/