Bransoletka kumihimo 2

17,00  z VAT

Bransoletka kumihimo wykonana ręcznie techniką z okresu Edo. Wykonana z satynowych sznurków. Długość sznurka bez zapięcia ok – 15.5 cm / grubość sznurka ok – 5 mm. Bransoletka może być przedłużona ok 4 cm przy wykorzystaniu łańcuszka.

1 w magazynie

Opis

Bransoletka kumihimo wykonana ręcznie techniką z okresu Edo. Wykonana z satynowych sznurków. Długość sznurka bez zapięcia ok – 15.5 cm / grubość sznurka ok – 5 mm. Bransoletka może być przedłużona ok 4 cm przy wykorzystaniu łańcuszka

Technika wyplatania sznurków w Japonii osiągnęła rangę sztuki. Sznurki plecione kolorowymi jedwabnymi nićmi były nie tylko praktyczne, używane do wiązania przedmiotów, ale także wyjątkowo piękne. W Japonii kolor i wzór kumihimo, supeł i miejsce węzła miały istotne znaczenie. Wskazywały status osoby bądź wyjątkową okoliczność. Początkowo plecione ozdobne sznurki kumihimo wykorzystywano głównie do związywania i zdobienia przedmiotów świątynnych i należących do elit społecznych. Następnie wykorzystywano je do ozdabiania elementów zbroi i broni wojowników. Z czasem zaczęto ich używać do zdobienia strojów japońskich, zwłaszcza do podtrzymywania pasów obi na kimonach jako obijime czy koshihimo.

W okresie Nara w Japonii był już oficjalny zawód rzemieślnika od plecenia sznurków. W tym czasie powstało charakterystyczne japońskie wzornictwo. Wzorzyste sznurki używane były np. do wiązania zwojów sutri innych przedmiotów z obrzędów buddyjskich. Sznurki kumihimo stosowano do obwiązywania rękojeści miecza (tsukamaki) i przywiązywania go do ubrania (sageo). Mocne sznurki kumihimo wykorzystywano także do produkcji i ozdabiania zbroi oraz hełmów samurajów. Szczyt popularności i ewolucji sztuki kumihimo przypada na okres Kamakura. W czasie wojen wzrosło zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju sznurki cienkie i grube. Wtedy powstały specjalistyczne drewniane maszyny i stołki marudai. W okresie Edo wzrosło zapotrzebowanie na ozdobne, kolorowe sznurki, których używano do dekorowania nie tylko mieczy czy zwojów, ale także do wystroju pomieszczeń.

Wyróżnia się około 40 technik plecenia sznurka, każdy ma swoją nazwę. Sznurki dzieli się na trzy główne grupy: okrągłe, płaskie i kanciaste. Wystarczy podmienić kolory użytych nici w każdej z technik, a uzyskamy właściwie nieskończoną liczbę wariantów. To między innymi dlatego, sztuka kumihimo jest tak fascynująca i wciągająca. Dziś pleciona bransoletka kumihimo to elegancki dodatek do ubioru

Więcej o sznurkach Kumihimo w moim artykule: Sznurki kumihimo